Yangın Kapısı İmalatları

Yangın Kapısı İmalatları

Yangın kapısı, yangın anında alevlerden ve dumandan kaçmak için insanların hızlı şekilde tahliyesini sağlamak için tasarlanmış olan  acil çıkış kapılarıdır. Yangın kapısı tehlike anında bu kadar önemli bir yere sahip olduğu için imalatı ve imalat süreci de oldukça fazla titizlik gerektirir. Yangın kapısı bulunduğu bölge ve binalar da gerekli dayanım koşullarını sağlayabilmesi için yönetmeliklerde düzenlenmiş malzemelerden ve istenilen standartlarda üretilmelidir.

Yangın Kapısı İmalat Aşamaları

Yangın kapısı imalatında kullanılan malzeme sert çeliktir olmakla birlikte, çelik; ısıya dayanımı gücü en fazla olan ve genleşme özelliği de çok düşük olan malzemelerden biri olduğu için  kapılarda daha çok tercih edilmektedir. İmalat aşaması mümkün olduğunca çok kaliteli bir işçilik ve uzmanlık ister. İyi bir işçilikle sayesinde yangın kapısı 60 dakika dayanım gösterir ve bu süre içinde insanlar binayı tahliye edebilirler. Ancak uzman bir ekip tarafından imal edilmeyen kapılar 30 dakika bile dayanım gösteremez ve insanların canlarına mallarına mal olan sonuçlar doğurabilir. Yangın kapılarının imalat aşamasında çelik paneller arasına konulan yanmaz cam yün sayesinde çelik paneller işlevini yitirse dahi yanmaz cam yünü alevlerin diğer bölgelere ulaşmasını engeller ve yangının yayılma süresini uzatır. Önemli olan insan sağlığı olduğu için malzemeden kaçınılmadan sağlam ve güvenilir yangın kapıları üretilmelidir.

Yangın kapısı tasarımları isteğe bağlı ve kullanım alanlarına bağlı olarak camlı yangın kapısı, panik barlı yangın kapısı, düz yangın kapısı ve çift kanatlı yangın kapısı şeklinde olabilir. Hangi kapı türü seçilirse seçilsin yangın kapısı imalatı için yönetmeliklerin gerektirdiği malzemeler kullanılmalıdır.