Yangın Kapısı Neden Gerekli?

Yangın Kapısı Neden Gerekli?     

     Yangın en basit hali ile katı, sıvı veya gaz halindeki yanıcı maddelerin kontrol dışı yanma olayına verilen isimdir. Yanma olayı ilk başladığın da 1 bardak su ile söndürebileceğiniz bir halde iken ortalama 4 dakika içerisin de tek başınıza söndüremeyeceğiniz büyüklüğe ulaşır. Bu kadar kısa sürede yangın meydana gelen mekandan uzaklaşmanız gerekir. Can güvenliğiniz açısından mekanların yönetmeliğe uygun şekilde acil çıkışları bulunması gerekir. Yangın kapısı gerekliliği buradan doğmaktadır. 

     Yangın Kapısının Önemi  

     Şimdi bir düşünün. Bir anda 7 katlı bir binanın 4. katında bulunurken bina içerisin de büyük bir yangın çıktı. Canınızı kurtarmak için hızla çıkış noktasına vardınız. Yangın kapısı açılmadığından alevlerin arasına geri dönmek zorunda kaldığınızı hayal edin. O zaman yangın kapısının hayati öneme sahip olduğunu farkederdiniz değil mi? Tabii ki kimsenin böyle bir durumla karşılaşmamasını temenni ederiz fakat oksijen'in ve yanıcı madde'nin bulunduğu her mekan yangın çıkma ihtimaline sahiptir. Bu sebeple böyle kötü bir hadise ile karşılaşmamak adına tedbirimizi almakla yükümlüyüz. Hem kendimiz hem sevdiklerimiz için bunu yapmalıyız. Yangın kapısı sizin hayat ile ölüm arasındaki tercihinizi yaptığınız kapı olabilir? 

     Yangın Kapısı Firma Seçimi  

     Yangın kapıları binalarınızda istediğiniz yere koyabileceğiniz veya istediğiniz malzemeden üretebileceğiniz kapılar değildir. Mesela yangın kapısını kolay tutuşabilen ahşap, plastik vb. malzemelerden yapamazsınız keza yangın kapısını binadan uzaklaşmanızı sağlamayacak bir noktaya da koyamazsınız. Yangın kapısı firmaları yönetmeliğe uygun şekilde yangın kapılarını üretir ve montajını yapar.  Her yangın kapısı firması güvenilir değildir. Mesela maddi olarak kar edeyim derken hayatınızı riske atmış olabilirsiniz. Yangın kapısı yaptırmak için yönetmeliğe uygun kapı imal eden, yangın kapısının daha sonra bakımı ile ilgilenebilecek ve yangın kapısını yönetmeliğe uygun şekilde monte edebilecek bir firma ile anlaşmanız sizin ve sevdikleriniz için en doğrusu olacaktır. 

     Yangın Kapısı Fiyatları 

     Yangın kapısı fiyatlarında proje, işcilik, kullanılan malzeme, kapının özellikleri gibi faktörler etkili olur. Yangın kapısı fiyatları genellikle 200 TL ile 500 TL arasında olur. Ucuz yangın kapısı satan firmaları daha iyi analiz edip fiyat düşüklüğünün sebebini öğrendikten sonra tercih edebilirsiniz. En kısa sürede binanıza yangın kapısı yaptırmak için kendi bütçenize göre bir firma bulup hayati önem taşıyan bu tedbiri alınız.